agroinfo, bandos valdymas, pieno ukis, zemes ukis
Reprodukcijos valdymas

Bandos valdymas. Kodėl tai svarbu?

Kas yra tas mistinis terminas – Bandos Valdymas?

Karvė gyvena ciklišką gyvenimą. Jos būsenos nuolat kinta. Šviežiapienė; sėklinama; sėklinta, bet dar nežinoma ar veršinga; veršinga; neveršinga; užtrūkusi; serganti; brokuotina…

Tas pats pasakytina apie veršelius ir telyčias. Jų būsenų priskaičiuotume mažiau, tačiau, faktas yra tas, kad gyvuliai nuolat juda iš būsenos į būseną, o mūsų tikslas yra tą judėjimą optimaliai suvaldyti. Kiekvienas gyvulio gyvenimo laikotarpis (būsena) iškelia bandos valdytojui skirtingas užduotis.

Skirtingi darbai pasitinka šviežiapienų ir užtrūkusių karvių grupėse. Darbuotojo, kuris organizuoja visas bandoje vykstančias procedūras: sėklinimą, rujų stebėjimą ir sinchronizaciją, gydymą, veršiavimąsi, užtrūkinimą, veršingumo tyrimą ir kt. akys nuolat nukreiptos į informaciją apie kiekvieną karvę.

Nes kaip sakoma… karvei ant kaktos nėra parašyta… bet kažkur parašyta turi būti. Turi būti parašyta viskas apie visus gyvulio gyvenimo įvykius. O gyvulių bandoje yra daug ir įvykių kiekvieno jų gyvenime taip pat daug. Su tuo susijusios informacijos taip pat pasidaro labai daug.

Bandos valdytojo tikslas – nuolat dirbti su ta daugybe informacijos, remiantis ja priiminėti sprendimus ir realizuoti tų sprendimų įgyvendinimą su gyvuliais. Bandos valdymo sąvoka apima visus sprendimus ir veiksmus, atliekamus su gyvuliu, nuo jo atėjimo į bandą iki paskutinės jo gyvenimo bandoje dienos.

Keletas gerai ir blogai valdomų bandų požymių

PožymiaiGerai valdoma bandaBlogai valdoma banda
Sekami rodikliaiBandos valdytojas yra nusistatęs ir žino pagrindinius bandos rodiklius (5-10)Rodikliai nenustatyti, nesekami. Pasitenkinama vienu, kitu atsitiktinai pasirinktu, mažai informatyviu parametru. Pvz. Sėklinimo indeksas.
Informacijos valdymasBandos valdymo programaNėra arba nesinaudojama bandos valdymo programa
Protokolai/instrukcijosVisi darbai atliekami standartizuotai, vadovaujantis nustatytomis instrukcijomis. Pvz. Veršingumas nustatomas kiekvieną ketvirtadienį visoms karvėms ir telyčioms, kurioms po sėklinimo praėjo 32 dienos.Darbai atliekami chaotiškai, dažnai keičiama darbų atlikimo eiga ir kokybė.  Pvz. Veršingumas nustatomas tada, kai veterinaras turės laiko, bet jeigu nebus kas padeda, tai kitą kartą. 
Reikalavimai gyvulių kokybeiNustatytos ribos, kurias turi atitikti gyvuliai, kad jie būtų paliekami bandoje. Pvz. Sėklinimas vykdomas iki 200 laktacijos dienos. Nepavykus pasiekti veršingumo, karvė nebesėklinama.Ribos nenustatomos, priimami kiekvienu atveju individualūs sprendimai. Pvz. Karvė sėklinama 400 laktacijos dieną, nes “praeitą laktaciją buvo labai gera karvytė…”
Procedūros su gyvuliaisVisi gyvuliai patenka į darbų sąrašus ir visos numatytos procedūros atliekamos laiku. Pvz. Iki 100 –tosios laktacijos dienos yra atliekamas pirmas sėklinimas.Gyvuliai “pasimeta”, “pasimiršta”. Pradėtos vykdyti procedūros neužbaigiamos. Pvz. Pradėjus rujos sinchronizavimo protokolą jis neužbaigiamas.
Darbų ritmasDarbai vyksta nustatytu laiku. Tam tikrą savaitės dieną, tam tikromis valandomis. Chaotiškai. Tada kai “prisikaupia” arba “kai yra laiko”
DarbuotojaiApmokyti. Aprūpinti priemonėmis. Priskirtos užduotys, žino grafikus. Kontroliuojami.Eina ten ir daro tai, ką tuo metu nurodo vadovas.

Bandos valdymas yra tarsi juodoji skylė. Kol banda nėra profesionaliai valdoma nesimato, kur dingsta pinigai, kurie galėtų būti uždirbami. Dažnai ūkio savininkas sako: “Lyg ir viską darau teisingai. Fermos gerai įrengtos, karvės yra, žmonės yra, pašarai yra.” O kur uždarbis? Verta įvertinti, ar nėra resurso uždarbiui bandos valdyme.

Naudinga informacija apie bandos valdymą:

Patogus bandos valdymas su UNIFORM-Agri

„Pieno ūkis. Kaip gauti finansinę naudą iš bandos informacijos?“

Bandos valdymo programa – investicija, kuri atsiperka akimirksniu

“Bandos valdymo programa. Nepagrįstos baimės, kurios riboja ūkio galimybes”

Susiję straipsniai