agroinfo, ruju stebejimo sistema, pieno ukis, zemes ukis
Fermų įranga Reprodukcijos valdymas

Karve neatrajoja. Kuo tai pavojinga?

Karvės neatrajojimas tuo metu kai jis turėtų vykti yra rimtas sveikatos sutrikimo signalas. Karvės atrajojimas yra tolygus automobilio varikliui. Jeigu tuo metu, kada reikia variklis neužsiveda, laikome, kad mašina yra sugedusi. Tas pats su karve. Sveika karvė atrajoja. Jeigu atrajojimas dingsta, tai signalizuoja ligą.

Normalus karvės atrajojimas

Vidutiniškai karvės rujoja nuo 400 iki 600 minučių per dieną. Kiekviena karvė turi unikalius atrajotojų įpročius. Karvės įprasto atrajojimo pokyčiai beveik visada yra rimtas signalas pranešantis apie pasikeitusia gyvulio būseną. Tai gali būti ruja, liga arba karščio stresas. Taigi žinoti, ar karvės tinkamai atrajoja yra didelė vertė.

Kaip stebėti atrajojimą?

Niekas turbūt šiandieninėse fermose neįsivaizduoja savęs stovinčio ramiai tvarte maždaug pora valandų praėjus po šėrimo ir stebinčio kiekvieną gulinčią karvę. Ar ji atrajoja, kiek kartų perkramto kiekvieną atrytą kąsnį…. Gal vieną kitą kartą ir galima tai padaryti, tačiau atrajojimo duomenys yra reikalingi ne vieną kitą kartą ir ne pusvalandžio, o visų 24 val per parą.

Elektroninis stebėjimas pririštoms ir palaidoms karvėms

Karvėms uždedami ant kaklo arba įsegami į ausis stebėjimo davikliai, kurie registruoja karvės judėjimą, atrajojimą, kvėpavimą, ėdimo, gėrimo, gulėjimo trukmę. Davikliai duomenis per specialią anteną siunčia į duomenų registravimo bloką. O šis, savo ruožtu, siunčia pranešimus į mobilius telefonus.

Siunčiami pranešimai apie sergančius, rujojančius, apie sutrikusią gyvulių grupių savijautą dėl šėrimo pasikeitimo, karščio streso, apie sunkų arba užsitęsusį karvių veršiavimąsį. Pranešimai pagal nustatymus siunčiami: veterinarijos gydytojui, fermos vadovui, gyvulių savininkui, sėklintojui, konsultantui.

Viena, o gal net ir vienintelė elektroninės stebėjimo sistemos versija tinka pririštų karvių tvartuose. Tai – HealhyCow24. Sekami tie patys parametrai, kaip ir palaidų karvių tvartuose: aktyvumas, atrajojimas, kvėpavimas, ėdimo, gėrimo, gulėjimo laikas.

Žinoti ar karvės atrajoja ir ar atrajoja teisingai ir pakankamai yra labai svarbu. Karvės atrajojimas yra svarbus parametras nusakantis karvės būklę, šėrimo kokybę.

Daugiau naudingų straipsnių:

„Savalaikis karvių sėklinimas vis dar svarbi tema pieno ūkiuose“
Šiuolaikinų fermų įranga yra ne tik melžimo aikštelės ir mešlo skreperiai
Galvijų laikymas tvarte per karščius. 5 esminai patarimai kaip sumažinti karščio streso poveikį
Rujų ir sveikatingumo stebėjimo sistemos. Įrangos kiekis ir funkcionalumas pagal ūkio dydį ir poreikius

Susisiekite su specialistu Mindaugu Eidukaičiu tel.: 8 628 21289, el.p. mindaugas@agroinfo.lt

Fermų įranga: Karvių guoliavietės; Spenių plovimo sistema; Karvių sveikatingumo stebėjimo įranga.

Daugiau naudingos informacijos: Apie veršelių auginimą, Reprodukciją, Fermų Įrangą.

Susiję straipsniai