priespienis, fermu statyba, pieno ukis, agroinfo
Fermų įranga Veršeliai

Karvės priešpienis. Kuo jis svarbus veršeliams?

Karvės priešpienis (krekenos) yra labai svarbus veiksnys siekiant tikslo – sumažinti veršelių mirtingumą, auginti sveikus ir stiprius veršelius. Apsaugoti naujagimius veršelius iškart po gimimo padeda veršelių girdymas geros kokybės krekenomis (priešpieniu) kuo greičiau po veršiavimosi. Girdymas krekenomis yra gyvybiškai svarbus pirmasis žingsnis po veršelio gimimo.

Užduotis – dvigubai padidinti veršelio gimimo svorį atjunkymo momentui. Be krekenų, šio svarbaus pirmojo pašaro, veršeliai rečiau išgyvena per pirmąsias gyvenimo dienas ir yra silpnesni, lėčiau auga. Taip yra todėl, nes veršeliai gimsta su nesubrendusia imunine sistema ir turi labai mažai riebalų atsargų, todėl jie yra jautrūs šalčiui ir užkratui.

Karvės priešpienyje esantys antikūnai veršeliui padės kovoti su išorės infekcijomis, kol bus visiškai išvystyta jo paties imuninė sistema.

Kodėl krekenos yra taip svarbu?

Imunoglobulinai (IgG) yra priešpienyje esantys antikūnai. Kai veršelis pagirdomas krekenomis, imunoglobulinai patenka į skrandį, vėliau į plonąjį žarnyną, iš kurio įsiurbiami į kraują. Imunoglobulinų absorbcija sparčiai mažėja iškart po gimimo. Imunoglobulinai patekę į kraują prisijungia prie bakterijų ar virusų, esančių kraujo sistemoje. Tokiu būdu užkertamas kelias užkratui plisti veršelio organizme.

Kada turėtumėte atskirti veršelius nuo karvės?

Tyrimai parodė, kad kuo anksčiau veršelis atskiriamas, tuo mažiau streso yra sukeliama karvei ir pačiam veršeliui. Optimalu – atskirti iškart po veršiavimosi, blogiau, bet dar pakankamai gerai – per 24 valandų, labai blogai – po dviejų savaičių. Pasirūpinkite, kad atskirti veršeliai būtų švarūs, sausi, gausiai pakreikti, kad jie nedrebėtų ir neprarastų riebalų atsargų.

Kiek veršeliams sugirdyti krekenų?

Bazinė rekomendacija – šerti 10% gimimo svorio, tačiau tam reikia sverti atskirus veršelius ir tai ne visada įmanoma. Todėl paprasčiau laikytis visuotinės rekomendacijos, nes gimimo svoris ne tiek daug skiriasi. Visuotinė rekomendacija – kuo greičiau po gimimo, ilgiausiai per pirmąsias dvi gyvenimo valandas sušerkite keturis litrus karvės priešpienio.

Kaip valdyti krekenų girdymą?

Instaliavus fermoje tinkamą įrangą, darbus atlikti tampa lengviau ir paprasčiau. Krekenų sugirdymo atveju pagrindinis įrenginys yra krekenų pasterizatorius-atšildytuvas. Vienas iš tokio tipo įrenginių – Matilda leis, kad veršeliai per 30 min. po gimimo gau geros kokybės, tinkamos temperatūros krekenas. Veršeliams pradėjus girdyti geros kokybės krekenas rezultatai pasirodo labai greitai – per dvi savaites fermoje palengvėja arba visai išnyksta virškinimo ligos, padidėja veršelių priesvoris.

Krekenų pasterizatoriaus-atšildytuvas Matilda

Vienu metu gali ruošti 8 l krekenų. Jos šildomos iki 40 laipsnių. Jeigu reikia pasterizacijos, ji atliekama 60 laipsnių temperatūroje. Krekenų atšildymas trunka 20-25 minutes. Įrenginys lengvai valdomas ir prižiūrimas. Turi dvi programas: pasterizacija ar atšildymas. Pasirenkame norimą programą ir įrenginys viską padaro pats. Įranga gali būti valdoma ir programuojama iš telefono, taip pat pranešimai iš įrenginio siunčiami atgal į telefoną. Krekenų pasterizatorius-atšildytuvas Matilda labai praktiškas, funkcionalus ir intuityviai valdomas įrenginys.

Rekomenduojama krekenų girdymo įranga:

Pasterizatorius atšildytuvas
Krekenų maišeliai, zondas
Krekenų kokybės matavimo instrumentas

Daugelyje Lietuvos pieno ūkių padėjome pakeisti požiūrį į veršelių auginimą. Ūkiai, kuriems buvo įprastas veršelių netekimas virš 10%, šiandien praranda tik iki 1-2% veršelių. Veršelių paros priesvoris siekia virš 900 gramų.

Susisiekite su specialistu Mindaugu Eidukaičiu tel.: 8 628 21289, el.p. mindaugas@agroinfo.lt

Daugiau straipsnių apie krekenas:

Ką duoti veršeliams nuo viduriavimo?
Krekenos ir dar kartą krekenos
Krekenos. Jų kokybės nustatymas
Veršeliai. Ar būtina šaldyti krekenas?
Krekenų sugirdymas veršeliui. Paprastai. Greitai. Efektyviai.
Krekenų girdymas. Vebinaro įrašas

Veršelių auginimo įranga: Vienviečiai veršelių nameliai; Grupiniai veršelių nameliai; Pieno pasterizatoriai; Automatinė veršelių girdykla, Krekenų valdymo įranga; Veršelių sveikatingumo stebėjimo įranga.

Daugiau naudingos informacijos: Apie veršelių auginimą, Reprodukciją, Fermų Įrangą.

Susiję straipsniai