verseliai, fermu statyba, agroinfo, pieno ukis
Fermų įranga Veršeliai

Fermų statyba. Ypatingas dėmesys veršeliams

Fermų statyba apima tiek naujų fermų įrengimą, tiek ir esamų objektų rekonstravimą. Fermu statyba yra didelis darbas. Nepadarykime klaidos šiame svarbiame procese. Nepalikime be pakankamo dėmesio žindamų veršelių grupės.

Netekimas iki 3%, priesvoris virš 800 g

Veršeliai yra jautriausi ir pažeidžiamiausi fermoje laikomi gyvuliai. Netinkamai įrengus jų laikymo vietas, nesuorganizavus, kad susiję su jų laikymu procesai būtų sklandžiai įvykdomi, nepavyks išvengti nuostolių.

Tinkamai laikomi veršeliai yra sveiki ir gyvybingi. Netekimai neviršija 3%. Paros vidutinis priesvoris žindamų veršeliu grupėje – virš 800 g. Kad pasiekti šiuos rezultatus reikia tinkamai atsirinkti ir teisingai fermoje instaliuoti veršelių laikymo ir auginimo įrangą.

Pagrindinė veršelių iki nujunkymo įranga:

Planuojant fermų statybą verta pačiuose pradiniuose žingsniuose pasirinkti būsimą veršelių laikymo ir girdymo technologiją.

Veršelių laikymas lauke

Tik iš sveikų ir tinkamai auginamų veršelių išauginamos kokybiškos telyčios. Veršeliai geriausiai jaučiasi laikomi lauke, juos mažiausiai kamuoja veršelių ligos. Tam yra  pritaikyti  vienviečiai ir grupiniai veršelių nameliai. Nuo pat gimimo veršelius laikant vienviečiuose nameliuose, lengviau pastebėti pirmuosius negalavimo požymius, per mažą apetitą bei užkirsti kelią bakterijų plitimui.

Vis daugiau Lietuvos ūkininkų vietoje naujo veršelių tvarto renkasi pigesnį ir efektyvesnį sprendimą – grupinius galvijų namelius. Lengvai surenkami ir transportuojami nameliai užtikrina optimalią oro cirkuliaciją ir komfortišką temperatūrą tiek vasarą, tiek žiemą. Profesionaliai įrengtas lauko tipo veršides yra lengva eksploatuoti. Taupoma darbo jėga. Lengvinamas darbas. Gyvuliai patiria mažiau streso susijusio su procesų atlikimu.

Veršelių girdymo galimybės

Holm&Laue MilkTaxi pieno pasterizatorius efektyvina ūkio darbus, pašalina žmogiškų klaidų tikimybę bei taupo pinigus. Veršelių šėrimas tampant sunkius kibirus ir bandant apskaičiuoti reikiamas ingredientų proporcijas liko praeityje.

Pieno pasterizatoriaus privalumai:

1) Sveikesni veršeliai. Sandari MilkTaxi sistema apsaugo talpoje esantį mišinį nuo bakterijų ir nešvarumų, taip užkertant kelią veršelių negalavimams bei veterinarinėms išlaidoms.

2) Nepriekaištingas mišinys. 250 vatų maišytuvas vos per kelias sekundes sumaišo pieno miltelius, nepalikdamas jokių gumulėlių. Pasterizacijos metu panaikinama iki 99,5 % bakterijų.

3) Patogus naudojimas. Pieno pasterizatorius MilkTaxi turi 9 šėrimo programas, suteikia galimybę gyvulius šerti atitolus 10 metrų nuo MilkTaxi talpos, galima įsigyti su elektrine važiuokle.

4) Šėrimo laiko programavimas. Pieno pasterizatorių galima nustatyti taip, kad anksti ryte darbuotojas rastų jau sumaišytą ir iki reikiamos temperatūros pašildytą mišinį.

CalfExpert automatinis veršelių šėrimo automatas veršelių grupei užtikrina individualų šėrimą ir padidina dienos priesvorį iki 1 kg. Specialių daviklių dėka, sistema automatiškai atpažįsta veršelius ir priėjus prie šėrimo aparato per 3 sekundes pateikia jiems tinkamą kiekį reikiamos sudėties pašaro. Veršeliui atsitraukus, veršelių girdykla užfiksuoja, kiek mišinio buvo suvartota ir pagal tai apskaičiuoja kitas porcijas.

Automatinės veršelių girdyklos privalumai:

1) INDIVIDUALUS automatinis girdymas. Kiekvienas veršelis turi daviklį, kuris aparatui parodo, kokios sudėties ir kokį mišinį pateikti.

2) Ramūs ir saugūs veršeliai. CalfExpert užtikrina, kad mišinį suvartos būtent tas veršelis, kuriam jis yra skirtas. Silpnesni galvijai nebus nustumti nuo lovio stipresnių veršelių.

3 ) Greitesnis nujunkymas. Specialios svarstyklės fiksuoja veršelio dienos priesvorį. Tai leidžia stebėti pagrindinius augimo rodiklius, greičiau pasiekti tinkamą svorį, tad veršelis gali būti nujunkomas greičiau.

4) Nepriekaištinga švara. Jeigu vienas veršelis nebaigė gerti mišinio, likutis nubėga į kanalizaciją ir jo negali gerti kitas galvijas.

5) Palengvintas darbas. Visa svarbi informacija apie veršelių šėrimą pateikiama jūsų asmeniniame darbo kompiuteryje. Jame jūs matysite, kiek konkretus veršelis suvartojo mišinio, kaip dažnai ėjo prie šėrimo aparato, jo dienos priesvorį.

Krekenų girdymas

Tinkamai atliktas geros kokybės krekenų sugirdymas apsaugos veršelį nuo ligų pirmas dvi jo gyvenimo savaites. Matilda® krekenų pasterizatorius/šildytuvas  ir labai palengvina darbuotojų darbą su veršeliais. O  Perfect Udder® krekenų valdymo sistema yra raktas, leidžiantis tinkamai valdyti krekenų sugirdymą jūsų pieno ūkyje.  Nustačius krekenų kokybę, geros krekenys supilamos į tam skirtus maišelius ir užšaldomos. Užšaldytos krekenys prieš girdant naujagimiui veršeliui yra apšildomos krekenų atšildytuve. Jeigu veršelis krekenų neišgeria per čiulptuką, tai jos sugirdomos zondo pagalba. 

Daugelyje Lietuvos pieno ūkių padėjome pakeisti požiūrį į veršelių auginimą. Ūkiai, kuriems buvo įprastas veršelių netekimas virš 10%, šiandien praranda tik iki 1-2% veršelių. Veršelių paros priesvoris siekia virš 900 gramų.

Veršelių laikymo srityje esame sukaupę nemenką patirtį. Pirmas lauko tipo veršides įrengėme Lietuvoje 2009 metais. Pasidalinsime su Jumis savo žiniomis ir patirtimi.

Susisiekite su specialistu Mindaugu Eidukaičiu tel.: 8 628 21289, el.p. mindaugas@agroinfo.lt

Veršelių auginimo įranga: Vienviečiai veršelių nameliai; Grupiniai veršelių nameliai; Pieno pasterizatoriai; Automatinė veršelių girdykla, Krekenų valdymo įranga; Veršelių sveikatingumo stebėjimo įranga.

Daugiau naudingos informacijos: Apie veršelių auginimą, Reprodukciją, Fermų Įrangą.

Susiję straipsniai