Karvė norėtų didžiąją paros dalį gulėti. Ar turi ji tam sąlygas jūsų fermoje?
Teisingai parinkta fermų įranga suteikia komfortą karvėms ir finansinę naudą ūkio savininkui. Karvės komforto poreikio patenkinimas yra svarbi kiekvieno pieno gamintojo užduotis. Aptarkime optimalaus gulėjimo laiko svarbą karvėms ir tai, kaip pasirinkti tinkamą karvės čiužinį savo pieno ūkiui.
Karvės dienotvarkė
Vienas iš pirmųjų dalykų, kurį reikia išanalizuoti yra tai, kaip jūsų karvės kiekvieną dieną leidžia laiką. Išnagrinėję laiką, kurį jūsų karvės praleidžia įvairiuose procesuose, surasite teisingas vietas, kuri fermų iranga labiausiai pagerina karvių komfortą ir suprasite, kur reikia investuoti.
Vidutiniškai karvės per dieną:
4-5 valandas ėda ir geria per dieną.
8-9 valandas atrajoja.
13-14 valandų guli.
Karvės didžiąją laiko dalį norėtų praleisti gulėdamos. Jei jūs dar neinvestavote į tai, kad joms būtų užtikrintas patogus gulėjimas, tikriausiai turėtumėte į tai sutelkti savo pastangas. Investavimas į karvių guoliavietes duos geriausią finansinę grąžą.
Karvėms reikia daug laiko atsipalaiduoti ir ilsėtis visos paros metu. Poilsio gulint laikotarpiai yra labai svarbūs dėl kelių priežasčių:
- Karvės gamina 5 kartus daugiau pieno gulėdamos, lyginant su laikotarpiais kuomet jos stovi.
- Karvių nagos turi galimybę pailsėti ir nudžiūti – taip sumažinama traumų rizika.
- Kai didelė dalis karvių, guli bet kuriuo metu, kitoms karvėms yra daugiau erdvės judėti.
Plona linija tarp per trumpo ir per ilgo poilsio
Sutrumpėjus poilsio laikui, gali sumažėti pieno primilžiai ir nukentėti produktyvumas. Jei gulimasis paviršius nėra patogus, banda mažiau pailsės. Jei tai išlieka ilgesnį laiką, gali sutrikti natūralus bandos gyvenimo ciklas. Kai karvės po didesnio nuovargio pagaliau atsigula, yra tendencija, kad jos lieka gulėti per ilgai, vadinasi, sumažės ėdamumas. Tai, savo ruožtu, sumažins produkciją. Taigi reikia atidžiai stebėti, ar pakankamai laiko karvė praleidžia prie šėrimo stalo ir guoliavietėje. Karvių stebėjimą geriausiai yra vydyti elektroninės karviu stebėjimo sistemos pagalba, kuri nustato karvių rujas ir sveikatos sutrikimus.
Kaip teisingai pasirinkti karvių čiužinius?
Geros kokybės karvės čiužiniai yra puikus būdas paskatinti bandą pailsėti tinkamai. Bet kaip pasirinkti tinkamą čiužinį? Reikia atsakyti į klausimus apie keletą svarbių karvei dalykų:
Ar čiužinys yra pakankamai storas ir minkštas? Karvės gulėjimo etalonas yra sausa pieva. Tokį pat komfortą turime sukurti jos guoliavietėje. Jeigu stebėsime karves kaip jos elgiasi ilgesnį laiką būdamos toje pačioje pievoje, tai pamatysime, kad jos gulasi į tas pačias, savo išgulėtas, vietas. Karvė mėgsta turėti “lizdą”. Taigi čiužinys turi sudaryti jai tą galimybę. “Lizdas” labiausiai skatina karves gulėti boksuose, o ne ant mėšlo takų. Svarbu, kad čiužinys būtų pakankamo storio, minkštas ir išgulėtas, ilgai išlaikytų minkštumą. Atsigulimo metu minkštumas yra labai svarbus faktorius, kuris sumažina karvės priekinių kojų sąnarių apkrovą.
Ar švelnus paviršinis sluoksnis? Ilgai išliekantis švelnumas, kuris nesukelia odos pažeidimų, nutrynimų. Didelė dalis čiužinių pakankamą paviršiaus švelnumą turi tik eksploatacijos pradžioje, vėliau jų paviršius įgauna švitrinio popieriaus tekstūrą.
Ar čiužinys pralaidus skysčiams? Labai svarbu, kad visos čiužinio dalys, tiek paviršinis sluoksnis, tiek ir užpildas būtų laidžios skysčiui. Visų čiužinio dalių laidumas skysčiui užtikrina karvei sausą guoliavietę. Dažnai yra naudojamas nepralaidus viršutinis sluoksnis. Nepralaidaus viršutinio sluoksnio naudojimas, kasdien reikalaus daug šiaudų ir daug darbo, kad karvė negulėtų pieno, prakaito, šlapimo balose. Be to, tai gali sudaryti puikias sąlygas bakterijų augimui ir tokiu būdu padidinamas mastito pavojus. Susiformavus balai ant čiužinio, bakterijos gauna optimalias augimo sąlygas. Karvės tešmuo atsiduria bakterijų veisykloje.
Ar guoliavietę vėdinasi ir sulaiko šilumą? Vasarą yra labai svarbų, kad guoliavietė nuolat vėdintųsi. Tą galimybę suteikia čiužiniai su pintu paviršiniu sluoksniu. Dėl specialaus pynimo jis padaromas pralaidus skysčiams ir orui. Reikia pasiekti, kad oro cirkuliacija vyktų karvei gulint ant čiužinio. Žiemos keliamas iššūkis yra, kad guoliavietė kuo ilgiau išsaugotų iš gyvulio kūno gautą šilumą. Vienai karvei pakilus, kita randą “pašildytą” gulėjimo vietą. Kokybiški čiužiniai šilti “sulaukia” karvių grįžtančių iš melžimo aikštelės.
Ar lengvas čiužinių instaliavimas ir eksploatacija? Šis klausimas jau svarbesnis ne karvei, bet šeimininkui. Pasirinkti čiužiniai turi būti paprastai ir lengvai instaliuojami. O dar svarbiau, kad tolimesnė jų eksploatacija nekeltų daug rūpesčių. Nebūtų reikalingas didelis papildomas valymas, kreikimas ir pan.
Visus šiuos karvių reikalavimus išpildo Erri Comfort karvių čiužiniai. Šie čiužiniai yra sukurti Danijos veterinarijos gydytojo, kuris juos patikrino savo ilgametėje veterinarinėje praktikoje. Kiekvienas Erri Comfort karvės čiužinys yra sukurtas taip, kad užtikrintų aukštą karvės komforto lygį, pailgintų gulėjimo laiką, padėtų išryškinti produkciją ir minimizuotų sužeidimus. Tai stori, minkšti, “lizdo” tipo, pralaidūs skysčiams ir orui čiužiniai itin kokybišku, švelniu paviršiumi.
Techniniai čiužinių parametrai:
Viršutinis sluoksnis : Pintas polipropilenas
Viršutinio sluoksnio storis: apie 2,0 mm
Viršutinio sluoksnio svoris: apie 0,6 kg/m2
Čiužinio užpildas: Polipropileno maišai, kurių 3 kameros užpildytos polietileno granulėmis arba gumos granulėmis.
Užpildo storis : apie 130 mm
Užpildo svoris : apie 20 kg/m2 (polietileno) 60 kg/m2 (gumos)
Bendras čiužinio storis: 15 mm
Su ErriComfort čiužiniais jūsų karvės įgis minkštas, sausas gerai vėdinamas ir išlaikančias šilumą “lizdo” tipo guoliavietes už kurias atsidėkos padidėjusiu kiekiu pieno ir sumažėjusiomis gydymo ir netekimo išlaidomis.
Susisiekite su specialistu Mindaugu Eidukaičiu tel.: 8 628 21289, el.p. mindaugas@agroinfo.lt
Fermų įranga: Karvių guoliavietės; Spenių plovimo sistema; Karvių sveikatingumo stebėjimo įranga.
Daugiau naudingos informacijos: Apie veršelių auginimą, Reprodukciją, Fermų Įrangą.