ruju ir sveikatingumo stebejimo sistema
Fermų įranga Reprodukcijos valdymas

Rujų ir sveikatos stebėjimas pririštoms karvėms su SenseHub sistema (video iš ūkio)

Ūkininkės Agatos Ursul ūkio valdytoja pasakoja apie ūkyje naudojamą elektroninę gyvulių stebėjimo sistemą Allflex SenceHub. Kaip vyksta rujų ir sveikatingumo stebėjimas pririštoms karvėms.

„Banda yra laikoma pririšta, tačiau kartu su konsultantais suradome galimybes paleisti tas karves, kurias reikės stebėti. Sekamos ne tik rujos, bet ir sveikata, karvių šėrimasis.

Po apsiveršiavimo karvei uždedamas diržas su davikliu. Programėlėje valandos tikslumu matome kas vyksta bandoje, kuri karvė blogai pasijautė, todėl galime praktiškai ir iš karto imtis veiksmų.

Ūkininkai, kurie jau ilgai dirba šioje srityje, žino, kad sveikatos pablogėjimas skaičiuojamas valandomis, vėliau atstatyti karvę yra sunku ir užtrunka ilgai. O kartais gali visai blogai baigtis, kai gera karvė išeina iš bandos. Šiuo atveju mums labai padėjo programa ir karvių kritimo ilgai pas mus nebuvo.

Labai svarbu yra laiku sėklinti karves, nes praleista rujos diena ir vienas mėnuo į priekį negaunant veršelio. Šita sistema padeda valandos tikslumu stebėti, kas vyksta karvės organizme ir tiksliai nustatyti sėklinimo laiką. Apie rujas į telefoną gauna pranešimą vyr. gydytojas ir mes, todėl greitai galime imtis veiksmų, kad sėklinimą atliktume laiku ir kokybiškai.

Laiku nustatomi acidozės ir ketozės atvejai ir vėlgi labai greitai galime imtis veiksmų suteikiant atitinkamą veterinarijos gydytojo konsultaciją, pagalbą ir gydymą. Visa tai tiesiogiai lemia bandos produktyvumą, nes nenukenčia karvių sveikata“.

Karvėms ant kaklo uždedami diržai su davikliai arba į ausis įsegami specialūs įsagai. Kiekvienas gyvulys įgyja savo daviklį, kuris 24 val per parą ir 7 dienas per savaitę registruoja judėjimą, atrajojimą, kvėpavimą, ėdimo, gėrimo, gulėjimo trukmę. Daviklis duomenis per anteną siunčia į duomenų registravimo bloką. Iš jo siunčiami pranešimai apie sergančius, rujojančius, apie sutrikusią gyvulių grupių savijautą dėl šėrimo pasikeitimo, karščio streso, apie sunkų arba užsitęsusį karvių veršiavimąsi. Pranešimai gali būti siunčiami: veterinarijos gydytojui, fermos vadovui, gyvulių savininkui, sėklintojui, konsultantui.

Karvių rujų stebėjimas yra labai svarbus ne tik rujų išaiškinimui ir tikslaus laiko, kada įvyks karvių sėklinimas, nustatymui. Labai svarbu yra stebėti gyvulį ir pastebėti jo elgsenos pokyčius dėl sveikatingumo, artėjančio veršiavimosi laiko, šėrimo kokybės, karščio streso poveikio sekimo. Visus tuos parametrus padeda pamatyti elektroninės sistemos, kuriuos pagal judėjimo, kvėpavimo, kūno padėties ir atrajojimo pokyčius nustato karvės rują, sveikatos būklę.

Susisiekite su specialistu Mindaugu Eidukaičiu tel.: 8 628 21289, el.p. mindaugas@agroinfo.lt

Fermų įranga: Karvių guoliavietės; Spenių plovimo sistema; Karvių sveikatingumo stebėjimo įranga; Ultragarso aparatas.

Daugiau naudingos informacijos: Apie veršelių auginimą, Reprodukciją, Fermų Įrangą.

Susiję straipsniai